KOĽKO TOHO KAMERA VIDÍ ZÁLEŽÍ AJ OD OBJEKTÍVU. ROZDIELY VÁS PREKVAPIA

25.09.2023

Objektív je nevyhnutnou súčasťou každej kamery a umožňuje jej zaznamenávať obraz. Všetky objektívy však nie sú rovnaké. Väčšina kamier má objektív pevne zabudovaný v tele kamery, ale existuje aj druhá skupina kamier, u ktorých je možné objektív meniť podľa potreby.

Samotný objektív má niekoľko dôležitých parametrov, ktoré ovplyvňujú kvalitu výsledného obrazu. Pozrime sa na každý z týchto parametrov stručne:

  1. Rozlíšenie kamery: Rozlíšenie je jedným z najdôležitejších parametrov bezpečnostnej kamery. Kvalita zachyteného obrazu závisí od rozlíšenia kamery a to ovplyvňuje detailné zobrazenie snímaných objektov. Rozlíšenie kamery sa líši podľa typu kamery. Napríklad IP kamery majú variabilné rozlíšenie, ktoré sa neustále zvyšuje. Za základné rozlíšenie sa považuje Full HD (1920 x 1080), čo zodpovedá 2 megapixlom. Ak potrebujete zachytiť detaily na väčšiu vzdialenosť, budete potrebovať kameru s vyšším rozlíšením.

  2. Ohnisková vzdialenosť: Ohnisková vzdialenosť je základným parametrom objektívu. Určuje uhol záberu, pod akým kamera zachytí obraz. Nižšia ohnisková vzdialenosť znamená väčší uhol záberu kamery. Táto vzdialenosť sa udáva v milimetroch. Objektívy môžeme rozdeliť do troch kategórií na základe ohniskovej vzdialenosti: pevné objektívy, varifokálne objektívy a zoom objektívy. Pevné objektívy majú fixnú ohniskovú vzdialenosť a nemôžete meniť uhol záberu. Varifokálne objektívy umožňujú manuálne meniť ohniskovú vzdialenosť podľa potreby. Zoom objektívy umožňujú elektronicky meniť ohniskovú vzdialenosť diaľkovým ovládaním.

  • Priblíženie (ZOOM)
    Existuje digitálne aj optické priblíženie, pričom optické priblíženie mení reálne ohniskovú vzdialenosť. U analógových kamier sa optický zoom riadi cez RS485 a pri IP kamerách pomocou komunikačného protokolu výrobcu. Optické priblíženie je využiteľné pri sledovaní živého obrazu a ponúka vyššiu kvalitu oproti digitálnemu priblíženiu. Digitálne priblíženie, na druhej strane, využíva výrez z obrazu a je vhodné pre živé sledovanie aj záznam.

  • Snímková frekvencia
    Snímková frekvencia udáva, koľko snímok je zaznamenaných za jednu sekundu videa a meria sa v jednotkách fps (snímky za sekundu). Pri bezpečnostných kamerách sa odporúča nastaviť minimálnu hodnotu snímkovej frekvencie na 25 fps.

  • Svetelnosť objektívu
    Svetelnosť objektívu udáva, koľko svetla objektív potrebuje na vykreslenie snímaného obrazu. Všeobecne platí, že nižšia hodnota svetelnosti objektívu znamená lepšiu kvalitu obrazu a vyššiu praktickú hodnotu.

    Je dôležité si uvedomiť, že konečná kvalita obrazu nezávisí len od objektívu, preto je dôležité, aby všetky komponenty kamery boli v súlade.